Остання редакція: 04-05-2020
Тези доповіді
В рамках узгодження між замовником і виконавцем показників передбаченого до розроблення об’єкту (ОБ) і вартості відповідних робіт виникає необхідність у порівнянні різних варіантів. Це актуалізує завдання розроблення узагальненого показника, який, відображаючи властивості ТО, придатний для здійснення процедури порівняння вказаних варіантів з урахуванням питань щодо фінансування проекту і подальшого впровадження розробленого ОБ у виробництво.
В представленій роботі пропонується заснований на нечіткій логіці алгоритм обчислення узагальненого показника якості, яким враховується залежність кожного окремого показника ОБ від параметрів фінансування робіт з боку замовника. При цьому зв'язок між об’ємом фінансування і прогнозованою нормою деякого показника якості ОБ пропонується подати функцією, яка змінюється в межах від нуля до одиниці і не спадає в просторі можливого змінення аргументу. Зважаючи на роль даної функції в процесі встановлення фінансових параметрів проекту і норм показників пропонованого варіанту, назвемо її функцією паритету. В якості аргументу функції паритету приймемо відношення вартості робіт із забезпечення норми відповідного показника якості до суми, яка необхідна для реалізації найвищого рівня цього показника. Звичайно, аргумент функції паритету змінюватиметься в межах від нуля до одиниці.
Функція паритету відображає суб’єктивне уявлення щодо впливу на норму показника об’єму фінансування відповідних робіт. Характеристики цієї функції можна визначити за результатами експертного опитування в процесі оцінки варіантів реалізації ОБ під час узгодження показників якості між замовником і виконавцем на ранніх (до проектних) стадіях життєвого циклу вказаного об’єкту. В процесі формування узагальненого показника якості функція паритету виконує роль оператора, яким відображається зв'язок між нормою показника і об’ємом фінансування відповідних робіт.
Процедуру врахування параметрів фінансування при формуванні узагальненого показника можна подати наступною схемою.
Припустимо, що на підставі попередніх процедур знайдена деяка оцінка норми показника і відповідна цій оцінці функція приналежності. Знайдена функція приналежності показника відображається в системі координат функції паритету, при цьому координата максимуму функції приналежності має бути суміщена з точкою, яка вказує на максимально можливий об’єм фінансування даного показника. Сприймаючи функцію паритету як визначений оператор проецируємо функцію приналежності аналізованого показника у простір, де подані функції приналежності оцінок норми цього показника. Вказані оцінки можуть бути встановлені, наприклад, за принципом «погано», «гірше ніж середньо», «середньо», «краще ніж середньо», «добре», «дуже добре» і т.п. Як результат, отримуємо функцію приналежності аналізованого показника у просторі вказаних оцінок. Причому положення цієї функції приналежності у просторі оцінок відповідатиме пропонованому для реалізації даного показника об’єму фінансування.
Для прийняття рішення щодо норми аналізованого показника у просторі встановлених оцінок необхідно здійснити дефазифікацію отриманих результатів, скориставшись будь-якої з відомих процедур дефазифікації нечіткого висновку [1]. Якщо отриманий результат визнаний незадовільним, то слід внести відповідні корективи у реалізацію наведеної процедури. За умови, що функції приналежності оцінок норми показника, а також вид і параметри функції паритету не викликають нарікань з боку замовника, залишається єдиний варіант виправлення ситуації – збільшити об’єм фінансування робіт з реалізації даного показника.