Остання редакція: 18-05-2018
Тези доповіді
Багатолітній досвід експлуатації асинхронних електродвигунів показав, що більшість існуючих захистів не забезпечують безаварійну роботу асинхронних електродвигунів. Правильний вибір захисного пристрою – це важливий в забезпеченні надійної експлуатації асинхронних електродвигунів. А розробку захисту асинхронних електродвигунів необхідно проводити виходячи з особливостей режимів їх роботи, можливостей виникнення аварійних ситуацій і наслідків, які проявляються потім [1]. Більшість аварійних режимів АД супроводжуються струмовими перевантаженнями в обмотках статора.
Пристрої захисту від аварійних режимів можна розділити на декілька видів: теплові, струмозалежні, термочутливі, комбіновані та інші
Струмові захисні пристрої реагують на струм, що тече в обмотці статора захищаємого електродвигуна. Недоліком струмових захистів є неоднакова чутливість к зміні перевантажень.
Температурні захисні пристрої реагують на температуру нагріву обмоток електродвигуна і дозволяють захищати двигун від багатьох складних типів перевантажень (збільшення механічних втрат, тривалих невеликих перевантажень і інше). При досягненні небезпечної для обмотки температури захист відключає двигун незалежно від причин, що викликали перегрів. Тобто, перевагою температурних захисних пристроїв – висока ефективність при малих тривалих перевантаженнях за струмом. Однак цей вид захисту погано діє при великих поштовхових перевантаженнях, оскільки теплова інерція ізоляції обмоток статора, через яку тепло передається від обмотки чутливому елементу пристрою, призводить до спізнення спрацювання захисту[2, 3].
Комбіновані температурно-струмові захисні пристрої поєднують в собі позитивні якості температурних і струмових пристроїв і вільні від недоліків, властивих кожному з них окрема. Тому температурно-струмові захисні пристрої достатньо добре захищають асинхронні електродвигуни як при виникненні невеликих тривалих перевантаженнях, так і при короткочасних значних [3].
Аналізуючи анормальні режими роботи електродвигунів, розроблено пристрій призначений для контролю, діагностування режимів роботи і захисту асинхронних електродвигунів лінії виробництва м’ясокісткового борошна від перевантаження за струмом електродвигунів і від перевищення температури обмотки двигунів більше допустимого значення в залежності від класу ізоляції асинхронних двигунів.
Пристрій має наступні блоки: первинні вимірювальні перетворювачі фазних струмів (1-3) у напругу (~/–); згладжуючі фільтри (5-7); електронний операційні підсилювачі (9-11); логічний елемент «АБО» (13) і «НІ» (12); світлова сигналізація (15) при перевищенні фазного струму допустимого значення і температури обмотки; підсилюючий пристрій; звукова сигналізація (16) при перевищенні фазного струму і температури обмотки допустимого значення; виконавчий орган (17); стабілізоване джерело напруги; котушка магнітного пускача (18).
Захисний комбінований пристрій від перевантажень за струмом дозволяє підвищити експлуатаційну надійність асинхронного електродвигуна за рахунок безперервного діагностування режиму його роботи, що дозволить збільшити термін його служби у сільськогосподарському виробництві.