Остання редакція: 14-04-2017
Тези доповіді
Досліджено вплив електромагнітного випромінювання на взаємодію з малими частинками кульової форми і дисперсними системами на їх основі на межі розділу фаз. Узагальнено застосування теорії Максвелл-Гарнетта та наближення ефективного середовища для дисперсних систем з відповідними включеннями; проаналізовано умови збудження і поширення поверхневих електромагнітних мод в дисперсних системах під дією електромагнітного випромінювання та вплив міжфазних границь розділу на оптичні спектри поглинання і розсіяння. Наведено результати досліджень відгуку двошарових малих частинкок на дію електромагнітного поля з точки зору їх можливого практичного використання. Отримати практично повну інформацію про відгук частинок на дію електромагнітного випромінювання дають частотні залежності діелектричної проникності. Показано, що в таких частинках екстремуми в частотних залежностях проникності пов’язані з колективними електронними збудженнями на міжфазних границях.
Отримано вираз для розрахунку поляризовності двошарової малої частинки (діелектричне ядро - напівпровідникова оболонка) в електричному полі, яке гармонічно змінюється у часі. Отримані частотні залежності ефективної діелектричної функції дисперсних систем з такими включеннями вказують на існування можливості керування не тільки положеннями резонансних частот в досить широкому частотному інтервалі, а також − величиною самих екстремумів.
На основі приведених розрахунків можна стверджувати, що наявність зовнішнього електричного поля призводить до зміни електродинамічних властивостей: перерозподілу зарядів, зсуву положення піків і зміни інтенсивності поглинання електромагнітного випромінювання системою малих частинок. При цьому характер зміни процесів поглинання залежить від електродинамічних параметрів (ефективні діелектричні проникності, власні моди коливань, фізико-хімічний стан тощо).
Література
1. Поглинання електромагнітного випромінювання в матрично-дисперсних системах з багатошаровими кулястими включеннями / Л.Г. Гречко, О.Ю. Грищук, Л.Б. Лерман [та ін.] // Металофізика: новітні технології. – 2008. – Т. 30, № 6. – С. 789-804.