Остання редакція: 14-11-2016
Тези доповіді
УДК 631.37:621.3
ОБГРУНТУВАННЯ ПАРАМЕТРІВ ЕЛЕКТРОДНОЇ СИСТЕМИ ДЛЯ ТРАНСПОРТУВАННЯ НАСІННЯ СТРІЧКОВИМ КОНВЕЄРОМ В ПОЛІ КОРОННОГО РОЗРЯДУ
Герасимчук Ю. В., к. т. н., с. н. с.,зав. відділу; Берлінець Ю. М., наук. співроб.; Сахневич В. Г., пров. інж.
Національний науковий центр «Інститут механізації та електрифікації сільського господарства» НААН України.
смт. Глеваха, Україна.
На показники якості насіння впливає рівень його травмування. Згідно досліджень проведених в Миронівському інституті пшениці імені В. М. Ремесла [1] у господарствах України травмування насіння становить 50 – 60 %, а подекуди 70 – 90 %. Високий рівень травмування насіння в процесах післязбиральної та передпосівної обробки спричинений наявністю великої кількості транспортуючих засобів для переміщення посівного матеріалу. Це насамперед норії, скребкові транспортери, шнеки, пневмотранспортери. На їх долю припадає до 80 % зерна травмованого при післязбиральному та передпосівному обробленні [2]. Для усунення травмування насіння в процесі транспортування запропоновані ощадні норії [3], які мають вертикальну та нахилену ділянки транспортування зерна. Ковші замінені на лотки відкритого типу, а швидкість руху лотків регулюється. Встановлений пневмопристрій для повернення насіння, що просипалося при завантаженні. Відомий гвинтовий конвеєр [4] на робочій поверхні гвинта якого, установлена накладка із резинового матеріалу. Однак, використання таких засобів тільки частково зменшує травмування насіння в процесах передпосівної підготовки тому, що не усувається основна причина травмування – це механічна взаємодія окремих зернівок з ребрами робочих органів транспортуючих засобів. Встановлена можливість використання електричного поля, як складового елемента для сортування насіннєвого матеріалу та його транспортування вантажно-вивантажувальними пристроями робочих машин [5]. При цьому, суттєве зменшення травмування в процесі переміщення посівного матеріалу відбувається завдяки використанню стрічкового конвеєра та силової дії електричного поля коронного розряду, яка утримує насіннєву масу на висхідній частині стрічки.
Мета досліджень. Визначити раціональні параметри вістрьової електродної системи з урахуванням силової дії поля коронного розряду на насіння для його переміщення стрічковим конвеєром.
Результати досліджень. Для визначення раціональних параметрів вістрьової електродної системи були проведені двохфакторні експерименти з використанням похилої площини розташованої під кутом 60° та насіння пшениці і ячменю. Як фактори приймалися основні параметри електродної системи – відстань між вістрями коронуючого електроду , м, та висота їх розташування , м. Функція відгуку – питома потужність електродної системи, яка необхідна для утримання насіння на похилій площині. Інтервали і рівні варіювання досліджуваних факторів на основі аналізу експериментальних даних попередньо проведених досліджень приймались такими:
- відстань між вістрями коронуючих електродів, – 0,02 м, 0,05 м, 0,08 м;
- висота розташування вістря коронуючого електрода – 0,04 м, 0,06 м, 0,08 м.
Отримані експериментальні залежності питомої потужності електродної системи, яка необхідна для утримання на стрічці конвеєра розташованої під кутом 60° насіння пшениці , Вт·м-2, і насіння ячменю , Вт·м-2, в такому вигляді:
(1)
(2)
Висновок. Питома потужність електродної системи, яка необхідна для утримання насіння на конвеєрній стрічці, залежить від висоти розташування над висхідною частиною стрічки вістрів коронуючих електродів і відстані між ними. Для утримання насіння пшениці на стрічці конвеєра розташованої під кутом 60° питома потужність електродної систем має бути не меншою 18,4 Вт·м-2, а для утримання насіння ячменю – 29,51 Вт·м-2. При цьому відстань між вістрями коронуючого електроду становить 0,055 м та 0,05 м відповідно, а висота їх розташування над конвеєрною стрічкою – 0,04 м.
Література
1 Кавунець В. П. Насінництво озимої м’якої пшениці / В. П. Кавунець, В. С. Кочмарський, А. П. Ворона // Селекція, насінництво і технології вирощування зернових колосових культур у Лісостепу України / За ред. В. Т. Колючого, В. Н. Власенка, Г. Ю. Борсука. – К.: Аграрна наука, 2007. – С. 327 – 381.
2 Тарасенко А. П. Снижение травмирования семян при уборке и послеуборочной обработке / А. П. Тарасенко. – Воронеж: ФГОУ ВПО ВГАУ, 2003. – 331с.
3 Фадеев Л. В. Линия очищающе-колибрующих машин / Л. В. Фадеев. – К.: Насінництво. –№3 - 2011. – С.22–27.
4 Патент на винахід 69808 Україна, МПК (2009) A01F 12/46 Гвинтовий конвеєр / С.М. Герук, Р.С. Грудовий – № а2011 13598; заявл. 18.11.2011; опубл. 10.05.2012, бюл. № 9.
5 Герасимчук Ю. В. Перспективи використання електричного поля для зниження травмування насіння в процесах передпосівної підготовки / Ю. В. Герасимчук, В. Г. Сахневич // Механізація та електрифікація сільського господарства. Глеваха, 2012.- Вип. 96.-С. 444-453.