Остання редакція: 14-11-2018
Тези доповіді
Інтернет Речей - це концепція обчислювальної мережі фізичних предметів (тобто власне, речей), оснащених вбудованими технологіями для взаємодії один з одним або з зовнішнім середовищем.
Концепція інтернету речей сформульована в 1999 році як осмислення перспектив широкого застосування засобів радіочастотної ідентифікації для взаємодії фізичних предметів між собою і з зовнішнім оточенням. У 2004 році люди уже мали поняття про функціонал Інтернету Речей, в Scientific American була опублікована велика стаття, присвячена Інтернету Речей. У статті було наочно показано можливості концепції в побутовому застосуванні: в статті наведена ілюстрація, що показує як побутові прилади (будильник, кондиціонер), домашні системи (система садового поливу, охоронна система, система освітлення), датчики (теплові, датчики освітленості і руху) і «речі» (наприклад, лікарські препарати, забезпечені ідентифікаційної міткою) взаємодіють один з одним за допомогою комунікаційних мереж (інфрачервоних, бездротових, силових і слабкострумових мереж) і забезпечують повністю автоматичне виконання процесів (включають кавоварку, змінюють освітленість, нагадують про прийом ліків, підтримують температуру, забезпечують полив саду, дозволяють зберігати енергію і керувати її споживанням). У цьому ж році Чарльз Денис (Charles Denis) и Лоран Карзенти (Laurent Karsenty) ввели термін спільного використання декількох пристроїв. В моделі M. Wäljas’а це забезпечується слідуючими факторами: 1) Структура – розподіл функціональності по пристроям; 2) Послідовність в користувацьких інтерфейсах задіяних пристроїв; 3) Прийом вмісту та даних при переході між апаратними платформами.
2008 рік можна рахувати днем народження Інтернету Речей, так як, за дослідженням CISCO, саме у цьому році кількість пристроїв, підключених до глобальної мережі, перевищила чисельність населення Землі, тим самим поняття «Інтернет Людей» змінилось на «Інтернет Речей».
Наповнення концепції Інтернету Речей різноманітним технологічним змістом і впровадження практичних рішень для її реалізації починаючи з 2010-х років вважається стійкою тенденцією в інформаційних технологіях, перш за все, завдяки повсюдному поширенню бездротових мереж, появи хмарних обчислень, розвитку технологій машинної взаємодії, початку активного переходу на IPv6 і освоєння програмно-конфігуруються мереж.
Інтернет Речей на сьогоднішній день являє собою екосистему, в яку входять різні пристрої оснащені датчиками, мережа для доступу і передачі інформації, а також платформу для управління мережею, пристроями і додатками. Пазл Інтернету Речей не складеться при відсутності одного із вищевказаних компонентів. Для передачі даних від «розумних» пристроїв сьогодні існує кілька спеціалізованих стандартів. Стандарт eMTC (enhanced Machine-Type Communication) розгортається на основі мобільних мереж LTE, а EC-GSM-IoT (Extended Coverage - GSM - Internet of Things) працює поверх мережі GSM. Але найбільш популярний - стандарт NB-IoT (Narrowband IoT). Його особливість полягає в тому, що він може бути розгорнутий, як в мережах GSM або LTE, так і незалежно, окремою мережею.
Ринок Інтернету речей в даний час переживає період бурхливого зростання. За оцінками компанії Ericsson Mobility Report, вже в 2019 році число датчиків і пристроїв Internet of Things перевищить кількість мобільних телефонів і стане найбільшою категорією підключених пристроїв. Сукупний середньорічний темп зростання даного сегмента в період з 2015 по 2021 рік становитиме 23%. Аналітики компанії прогнозують, що з приблизно 28 млрд підключених пристроїв по всьому світу, до 2021 року, близько 16 мільярдів будуть пов'язані з IoT. За даними IDC, загальний світовий обсяг капіталовкладень в нішу Інтернет Речей в 2016 р склав 737 млрд. доларів США, в 2017 - понад 800 млрд. До 2021 рік прогноз - 1,4 трлн.
За допомогою «SAS Enterprise Miner» було зроблено дослідження. Вибірка для дослідження налічує 7 змінних та 70 спостережень. За допомогою моделі «StatExplore» можна зрозуміти, що у сфері Інтернет Речей до 2017 року переважно використовувався тип зв’язку ZigBee, а з 2018 використовується Bluetooth та Wi-Fi. Це означає, що ніша Інтернету Речей стала більш напрямлена на Європейскі регіони, так як у Європі переважно використовується Bluetooth та Wi-Fi. При використанні моделі «Interactive» стало зрозуміло, що оцінка користувачів Інтернет Речей у більшості випадків рівна 5/5, у менше користувачі ставлять оцінку нижче п’яти. Це означає, що користувачі задоволені своїм вибором і Інтернет Речами в цілому. Аналіз за допомогою методу логістичної регресії показав, що більшість користувачів надають перевагу типу зв’язків Bluetooth Low Energy, NFC. Це пов’язано з тим, що ці типи зв’язку найавтономніші, тому користувачі їх обирають в плані економії електроенергії і в плані довгої автономної роботи.
Мобільний оператор Verizon провів аналіз і визначив, що до 50% зібраного врожаю ніколи не досягає кінцевого споживача. Ця проблема може бути вирішена завдяки автоматизованій системі логістики продуктів харчування. Також, близько 25% врожаю може бути збережено завдяки онлайн-моніторингу погодних умов. Це може бути одним зі складових вирішення глобальної проблеми голоду. Тому, Інтернет Речей може позитивно позначитися на здоров'я і довголіття населення.
В Австралії вже зараз за допомогою переносних датчиків лікарі можуть віддалено відслідковувати стан здоров'я пацієнтів і реагувати в режимі реального часу. А мобільний оператор AT&T в США розробив систему, покликану вирішити одну з найнебезпечніших проблем для літніх людей - несподівані падіння.
Отже, Інтернет Речей позитивно впливає на життя звичайних людей. IoT вирішує багато побутових проблем, а з їх рішенням залишається більше часу для сім’ї, творчості, хобі. Підключені до інтернету пристрої також дають людям більше можливостей для раціонального управління ресурсами. Вже сьогодні вони допомагають оптимально витрачати тепло, воду, світло і економити на оплаті комунальних послуг. Звісно, ризик у використанні Інтернет Речей є. 80% пристроїв підключених до інтернету уразливі до атак. Цю проблему можна вирішити радикальним чином: жорсткі правила і нормативи, а також спеціальні протоколи безпеки.