Інтернет-конференції НУБіП України, Глобальні та регіональні проблеми інформатизації в суспільстві і природокористуванні ’2017

Розмір шрифту: 
ЗАСТОСУВАННЯ ІНТЕРАКТИВНИХ КОНСАЛТИНГОВИХ СИСТЕМ В СІЛЬСЬКОМУ ТУРИЗМІ
Тетяна Прокопівна Кальна-Дубінюк

Остання редакція: 16-06-2017

Тези доповіді


УДК 338.43.008

ЗАСТОСУВАННЯ ІНТЕРАКТИВНИХ КОНСАЛТИНГОВИХ СИСТЕМ В СІЛЬСЬКОМУ ТУРИЗМІ

Кальна-Дубінюк Т.П., д.е.н., професор,

завідувач кафедри аграрного консалтингу та сервісу,

Рогоза К.Г., к.е.н., с.н.с., Бас О.І., здобувач,

Національний університет біоресурсів і природокористування України, м. Київ

 

Туризм поняття багатоаспектне; у вузькому розумінні – це форма активного відпочинку (подорожі, екскурсії та походи, спортивні розваги, культурний розвиток громадян), у широкому розумінні – це галузь економіки (забезпечення зайнятості населення, збільшення грошових надходжень, формування туристичного ринку).

Існує широке коло різновидів туризму і один із них – сільський туризм –  туризм, що проходить у сільському поселенні [1]. Отже, сільський туризм – це специфічна форма відпочинку на селі, де туристичні послуги надають самі мешканці села – власники особистих, підсобних та фермерських господарств, які спираються на наявні місцеві ресурси, що сприяє заохоченню сільського населення до розвитку приватної ініціативи, до забезпечення самозайнятості й підвищення рівня та якості життя на селі.

Розвиток сільського туризму в нашій країні стає особливо актуальним, оскільки саме завдяки йому Україна може поліпшити соціально-економічну ситуацію на селі.

Особлива увага в цьому належить розробці інформаційно-консультаційного забезпечення для організації різних видів відпочинку, наприклад, з лікувальним напрямом, коли розробляється спеціальний маршрут, що включає збирання лікувальних трав, вживання джерельної води тощо. Для цього розробляються високоефективні інтерактивні консалтингові системи які, на відміну від існуючих, дають можливість активізувати процес формування рекомендацій з урахуванням  побажання та вартості запропонованих послуг для клієнта.

Розроблена електронна система інформаційно-консультаційного сервісу                     е-Дорада  має спільноту фахівців з сільського туризму [2],  де  найде своє призначення

запропонована інтерактивна консалтингова система.

Інтерактивна система консультування в сільському туризмі,  застосовуючи сучасні Інтернет-технології, використовує створені бази даних і бази знань, надаючи користувачам необхідну  інформацію з усієї країни та зарубіжжя  щодо ефективного підбору відпочинку в сільській місцевості. Крім того  користувачі отримують зручний, оперативний, корисний, надійний і ефективний  доступ в режимі «питання-відповідь»  із елементами навчання та підказок з використанням для формування оптимальної рекомендації відповідного арсеналу обчислювальних кількісних та якісних методів.

Для цього  використовуються законодавчо-нормативні, звітні матеріали, бази даних та бази знань МАПУ, НААН України, НАСДСУ, Спілки сприяння розвитку сільського зеленого туризму, проектів міжнародної технічної допомоги тощо.

Таким чином запропонована багато режимна інтерактивна консалтингова система для сільського туризму  надає виробникам та споживачам туристичних послуг сучасний інструмент пізнавальної та виробничої діяльності із значним арсеналом інформаційно-консультаційних методів та комп’ютерних  програм їх реалізації для оперативного  знаходження науково обґрунтованого рішення в умовах жорсткої  ринкової конкуренції.  У рамках інтегрованого інформаційного середовища створюється  перехід від простого інформування до надання якісних послуг користувачам, що ґрунтуються на інтерактивних технологіях, які можуть бути реалізовані як при безпосередньому контакті «консультант-клієнт», так і у вигляді веб-сервісів та надання мобільного доступу до інформаційних ресурсів «консультація – рекомендація - прийняття рішень – навчання».

Застосування інтерактивної консалтингової системи  для сільського туризму надає  великі переваги щодо якісного та швидкого забезпечення інформацією та знаннями клієнта у будь-який час та у будь-якому місці [3].

Режим роботи системи має чотири ступеня.

1. Стаціонарний ступень – коли система знаходиться у консультанта. До нього приходить клієнт і консультант, використовуючи систему, формує для нього рекомендації.

2. Автономний ступень – коли клієнт купує цю систему на CD диску, налаштовану на його бізнес, і сам навчаючись, формує для себе рішення.

3. Абонентний ступінь – коли клієнт підписується на обслуговування цією системою регулярно через Інтернет за абонентну плату.

4. Дистанційний ступень – коли клієнт дістає доступ до системи, підключившись до Інтернет.

Запропонований підхід  забезпечує покроковий режим діалогу між користувачем та комп’ютером, в результаті чого на дисплеї візуально представляється необхідна для користувача інформація та надається рекомендація щодо її застосування. При цьому забезпечуються наступні основні вимоги для інтерактивного формування рішення:

простота та зручність у користуванні; наявність логічності та послідовності; повнота формування рішення; стійкість до помилок користувача; продуктивність та ефективність; економічність, тобто програмне забезпечення можна придбати за доступною ціною.

Отже, така інтерактивна консалтингова система –  це  зручний інструмент в руках консультанта. Вона формує  рекомендації на науковій основі, використовуючи увесь науково-технічний потенціал  АПК та надаючи відповіді в десятки разів швидше по зрівнянню із можливостями не озброєного такою системою консультанта. Надавачі (виробники) туристичних послуг в сільській місцевості зможуть оперативно отримувати будь-які консультації, а також розвивати свою інфраструктуру, створювати нові агрооселі та туристичні комплекси на науково-обґрунтованій основі та з врахуванням нових євростандартів.

 

Перелік використаних джерел

1. Сільський зелений туризм для підвищення кваліфікації фахівців сфери сільського зеленого туризму. Навч. посіб. /      Т.П. Кальна-Дубінюк, О.А. Локутова, І. П. Кудінова, Л.Х. Рибак,             В.В. Самсонова, Л.М. Сокол, М.В. Бесчастна, О.Ю.Панасюк, В.П.Васильєв, Ю.В. Зінько, М.Й. Рутинський, В.В. Триліс, П.А. Горішевський, П.А., О.О. Волошинський. – Ніжин: Видавець ПП Лисенко М.М., 2016. – 642 с.

2. Kalna-Dubinyuk T. E-extension system development in Ukraine / T. Kalna-Dubinyuk, I. Kudinova  // European Cooperation, Vol. 10. -  2016, p. 39 – 47.

3.  Кальна-Дубінюк Т. П. Застосування інтерактивних консалтингових систем в дорадництві / Т. П. Кальна-Дубінюк // Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2008. – Вип. 131. – С.239-242.

 


Ключові слова


сільський туризм;інтерактивні технології; консалтинг

Повний текст: PDF