Conference System of NULES of Ukraine, GLOBAL AND REGIONAL PROBLEMS OF INFORMATIZATION IN SOCIETY AND NATURE USING 2017

Font Size: 
Впровадження інформаційних технологій в систему менеджменту сільськогосподарських підприємств
Олександр Олегович Іващенко, Володимир Віталійович Харченко

Last modified: 14-06-2017

Abstract


Вітчизняні аграрні формування потребують комп’ютеризації виробничих процесів, тому існує реальна потреба у розробці та впровадженні інформаційних систем у систему менеджменту аграрних підприємств. Для вирішення даної проблеми потрібно сформувати системні підходи щодо використання інформації як ресурсу, що надасть конкурентну перевагу в бізнесі, швидкість та ефективність прийняття науково-обґрунтованих управлінських рішень.

Дослідженням питань щодо впровадження інформаційних технологій в систему менеджменту вітчизняних аграрних формувань займались такі відомі вітчизняні та зарубіжні вчені як Клочан В.В., Кропивко М.Ф., Скрипник А.В., Швиденко М.З. та інші.

Метою роботи є дослідження методів ефективного впровадження інформаційних систем та технологій в систему менеджменту вітчизняних аграрних формувань.

Результати дослідження. Інформаційна система має можливість перейти на сучасні методи управління підприємством і значно покращує рівень менеджменту в організації, автоматизує ведення обліку і подання звітності, створює стратегічною перевагу перед конкурентами, що зумовлює необхідність використання сучасних інформаційних систем і технологій будь-яке аграрне підприємство. Головною метою є удосконалення системи управління на підприємстві, шляхом розробки інформаційної системи підтримки і прийняття управлінських рішень та її впровадження [2].

Впровадження інформаційної системи зазвичай відбувається за проектним методом. Реалізація проекту включає в себе два етапи: робоче проектування і, безпосередньо, впровадження – виконання проектних робіт. Процес впровадження пов’язаний зі значними витратами ресурсів. На етапі проектування відбувається закупівля ліцензійного забезпечення, закупівля технологічного устаткування, а на етапі впровадження відбувається встановлення та виконання запуску системи,  налагоджування системи, оцінка та здача проектної роботи [4].

Реалізація проекту розробки та впровадження інформаційної системи оцінюється за трудовитратами: розробка концепції - 3%; планування проекту - 5%; проектування - 12%; впровадження системи - 70%; закриття проекту – 10 відповідно.

Розробка проекту впровадження системи проходить у декілька стадій, під час яких виконується: оцінка бізнесу, здійснюється вибір системи, проводиться оцінка ризиків, оцінка витрат на інформаційні технології, оцінка вигод від впровадження інформаційних технологій та оцінка економічної ефективності проекту впровадження інформаційних технологій. Держстандарт визначає такі основні стадії розроблення ІС: допроектну, проектну, впровадження та експлуатації [4].

Допроектна стадія. Являє собою організацію заходів з підготовки комплексу технічних засобів для створення інформаційної бази. На початковій стадії здійснюється постановка задачі та технічного завдання, визначається очікувана ефективність системи, складається техніко-економічне обґрунтування та розраховується орієнтовна вартість робіт з проектування та розроблення системи.

Проектна стадія. Включає розроблення технічного та робочого проектів, програмування складових частин, налагодження та тестування програмного забезпечення. На даній стадії проводиться розробка проекту впровадження.

Стадія впровадження. На даному етапі відбувається: установка системи; налаштування обміну даними з іншими системами; транспортування інформаційної бази в систему з програм MS Office; налаштування інтерфейсу користувача, а також пристосування відповідно до специфіки роботи підприємства; навчання працівників роботі з системою та перехід системи в експлуатацію.

На стадії запуску інформаційної-системи є вкрай важливим моніторинг правильності налаштування та використання системи на початковому етапі її роботи. Найчастіше, для правильного початкового запуску системи залучається спеціаліст з інформаційних бізнес-систем.

Стадія експлуатації. Підтримка та супроводження програмного та технічного забезпечення, введення актуальної інформації з метою внесення доповнень залежно від змін чинного законодавства, нормативів або процесу подальшого розвитку системи [3].

Процес створення бізнес-планів та ефективне ведення господарської діяльності значно спрощується та є зручним з використанням пакету програм проектного планування Project Expert, який являє собою експертну систему підтримки прийняття рішень для розробки, аналізу і вибору оптимального плану розвитку бізнесу, створення та аналізу фінансових планів та інвестиційних проектів [5].

Використання ERP-систем (Enterprise Resource Planning) на агро-підприємстві можна розподілити на три категорії: фінансовий облік, управлінський облік і фінансовий менеджмент. Дані системи дозволяють створювати звітність відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності, здійснювати автоматизацію бухгалтерського документообігу та регулювати грошові потоки.

PLM (Product Lifecycle Management) – це управління даними про продукт уп­родовж його життєвого циклу. Який включає набір інтегрованих рішень для підтримки загального представлення інформації про процес створення продукту, його реалізації і експлуатації; починаючи від етапу концепції створення продукту і до етапу утилізації – що включає інтеграцію людських ресурсів, процесів та інформації [1].

Найбільший ефект від впровадження інформаційної системи досягається у разі, коли крім показників ефективності враховуються економічні, політичні та соціальні фактори, які слабко формалізовані. Широкі можливості застосування інформаційних систем та інтелектуальних технологій є вкрай доцільним для здійснення економічного та інвестиційного аналізу, антикризового управління та управління підприємством, стратегічного та інноваційного менеджменту та консалтингу.

Список використаних джерел:

  1. Денисенко М. П. Інформаційне забезпечення ефективного управління підприємством / М. П. Денисенко, І. В. Колосся // Економіка та держава. – 2010. – № 7. – С. 19-25.
  2. Івахненков С.В. Сучасні інформаційні технології управління підприємством та бухгалтерія: проблеми та виклики [Текст] / С.В.Івахненков // Бухгалтерський облік та аудит. – 2006 – №4 – С. 52 – 58.
  3. Інформаційні системи і технології в економіці. Посібник / За ред. д.е.н. В. С. Пономаренка. – К.: Видавничий центр «Академія», 2002. – 542 с.
  4. Микитюк, П. П. Управління проектами [Електронний ресурс]: навч. посіб. / П. П. Микитюк. – Тернопіль: ТНЕУ, 2014. – 270 с.
  5. Основи інформаційних систем: Навч. посіб. – Вид. 2-ге, перероб. і доп. / В. Ф. Ситник, Т. А. Писаревська, Н. В. Єрьоміна, О. С. Краєва; За ред. В. Ф. Ситника. – К.: КНЕУ, 2001. – 420 с.

Keywords


проект; впровадження; інформаційні технології; інформаційна система; менеджмент; ERP-система