Conference System of NULES of Ukraine, GLOBAL AND REGIONAL PROBLEMS OF INFORMATIZATION IN SOCIETY AND NATURE USING 2017

Font Size: 
Використання даних ДЗЗ для розвитку аграрного сектору ьУкраїни
Сергій Олександрович Сластін

Last modified: 09-06-2017

Abstract


УДК 631

ВИКОРИСТАННЯ ДАНИХ ДИСТАНЦІЙНОГО ЗОНДУВАННЯ ДЛЯ РОЗВИТКУ АГРАРНОГО СЕКТОРУ УКРАЇНИ

І. М. Бутко, С. О. Сластін, В. В.  Ожінський

 

Достатнє та якісне харчування усіх жителів Землі є однією з найголовніших проблем сьогодення, що тільки загострюється з плином часу. Провідні країни світу, що впливають на ринки продукції, виробництво, планування, знаходяться в стані постійного пошуку варіантів ефективного її вирішення.

Важливе місце в ефективності ведення сільського господарства країн займають новітні інтенсивні та інформаційні технології: розвиток інфраструктур просторових даних, використання даних дистанційного зондування, систем точного землеробства та ін.

В розрізі міжнародного досвіду, наведено приклади реалізації підходів до організації ефективного господарювання в агросфері Європейського Союзу (ЄС) та Сполучених Штатів Америки (США).

В ЄС це - CAP (Common Agricultural Policy), система сільськогосподарського субсидіювання та сільськогосподарських програм в Європейському союзі. CAP комбінує прямі виплати фермерам з ціновою та маркетинговою підтримкою. Крім того, діє програма контролю з використанням даних дистанційного зондування Землі (ДЗЗ) Control with Remote Sensing (CwRS), необхідна для управління та контролю за сільськогосподарською діяльністю і подальшого її субсидіювання.

В США таку функцію виконує NASS - Національна сільськогосподарська статистична служба США, яка функціонує в складі Департаменту сільського господарства (Unites States Department of Agriculture – USDA). Місія NASS – забезпечення актуальною, достовірною статистичною інформацією сільське господарство США.

Статистична інформація покриває кожний аспект сільськогосподарської діяльності. NASS здійснює оцінювання та публікує звіти про виробництво, запаси, розміщення, використання і ціни на сільськогосподарські біржові товари.

Однією з основних цінностей в Україні є родючі ґрунти. Фактично український народ володіє третиною світових запасів чорноземів. Потенціал України на світовому ринку продуктів харчування наразі досить великий. За умов вмілого та ефективного господарювання в агросфері, Україна може стати однією з найбагатших країн світу.

На сьогодні аграрний сектор України як ніколи потребує реформ, ефективних змін, нових технологій, інноваційних рішень та державної підтримки.

Національний Центр управління та випробування космічних засобів (НЦУВКЗ) має напрацювання в сфері агромоніторингу та пропонує свій потенціал: приймальні станції, кваліфікований персонал, методики для створення і розвитку системи агромоніторингу, підтримки товаровиробників, забезпечення інформацією системи контролю субсидіювання в майбутньому на території України з метою підвищення ефективності господарювання та економіки держави в цілому Рис.1-2.

 

 

 

 

 

 

 

Рис.1 Технічні засоби НЦУВКЗ

 

Рис.2 Центр зберігання та обробки даних

На базі Дунаєвецького району Хмельницької області протягом декількох років проводились дослідження з метою визначення необхідних умов функціонування системи агромоніторингу. Створена та підтримується векторна база полів Рис.3, проведено збір наземних даних в обсязі близько 8% площ від загальної площі району та створені навчальні вибірки Рис.4.

 

Рис.3 Векторна база полів

 

Рис 4 Створення вибірок

Ведеться робота над вдосконаленням алгоритмів класифікації та фільтрації отриманих даних. Визначається точність класифікації. Накопичені дані аналізуються для виявлення порушень сівозмін. За результатами визначаються області порушення землекористування та площі агрокультур на території району Рис.5.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис.5 Сільськогосподарські культури Дунаєвецького району


Keywords


агромоніторинг