Остання редакція: 20-11-2017
Тези доповіді
Метою даного дослідження є аналіз сучасного стану автоматизації бухгалтерського обліку. Розкриття практичних аспектів функціонування програмних продуктів, репрезентованих на українському ринку програмного забезпечення.
На сьогоднішній день керівникам організацій часто доводиться приймати рішення в умовах невизначеності і ризику, що змушує їх постійно тримати під контролем різні аспекти фінансово - господарської діяльності. Грамотно оброблена і систематизована інформація є в певній мірі гарантією ефективного управління виробництвом. Навпаки, відсутність достовірних даних може привести до невірного управлінського рішення і, як наслідок, до серйозних збитків.
Використання в бухгалтерському обліку сучасних досягнень в області інформаційних технологій забезпечує своєчасність і повноту інформації про керовані процеси, дає можливість для більш глибоко аналізу, моделювання і прогнозування.[1]
Бухгалтерський облік є центральним компонентом системи управління будь-яким об'єктом. Бухгалтерську інформацію використовують різні категорії персоналу підприємства для прийняття управлінських рішень: менеджери, економісти, фінансисти, організатори виробництва і т.п. Бухгалтерська інформація в вигляді звітів - бухгалтерський баланс, додатки до бухгалтерського аналізу - необхідна також зовнішнім користувачам - стороннім організаціям і підприємствам, податковим органам, органам влади, інвесторам і т.п. Від бухгалтерської інформації залежать багато управлінські рішення, і інформаційна система (ІС) бухгалтерського обліку та звітності надає найбільш істотний вплив на ефективність автоматизації управління.
Створення і розробка ІС бухгалтерського обліку є першочерговим завданням автоматизації управління будь-якого підприємства. Характеристики об'єкта управління, особливості форми організації бухгалтерського обліку і звітності та облікової політики, масштаб підприємства та інші чинники мають вирішальний вплив на розробку ІС, з одного боку, і вибір та підтримку інформаційних технологій бухгалтерського обліку та звітності, з іншого.[2]
Аналіз основних переваг, які несе автоматизація бухгалтерського обліку і звітності, дозволив об'єднати їх в чотири основні групи:
1. Підвищення якості інформації. Досягнення в області інформаційних технологій в значній мірі дозволяють знизити вплив «людського фактора», зменшити кількість арифметичних помилок в обліку і звітності, і, завдяки створенню єдиної інформаційної бази, підвищити якість виконання розрахунків.
2. Економія часу і трудовитрат. Використання інформаційних технологій дозволяє скоротити час і сили на обробку облікових операцій, тим самим підвищити продуктивність праці співробітників бухгалтерії. Простота і гнучкість використання комп'ютерних систем дозволяє підвищити швидкість збору, передачі, обробки інформації, складання звітів і ведення документації.
3. Оперативність, своєчасність і актуальність облікових даних. Використання інформаційних технологій в бухгалтерському обліку значно підвищує його оперативність, дає можливість оцінити поточне фінансове становище підприємства і його перспективи. Інформаційні системи значно розширюють аналітичні можливості обліку, дають можливість для паралельного ведення обліку в декількох стандартах.
4. Посилення контролю. Комп'ютерні системи дозволяють здійснити розмежування доступу до інформації, поділ функцій. З'являється можливість для оперативної оцінки і контролю діяльності з боку керівництва організації.
Існують різні класифікації програм автоматизації бухгалтерського обліку і звітності: за ступенем охоплення облікових функцій, по принципам побудови системи, за розмірами організацій, за цінами і т.д. [3]
Ринок бухгалтерських програм для персональних комп'ютерів почав формуватися в кінці 1980-х рр., Але не припиняє поповнюватися новими програмними продуктами (заміна версій, конфігурацій, розширення доступних інформаційних технологій і т.п.) і зараз.
На сьогодні ринок програмного забезпечення широко представляє безліч бухгалтерських програм, що дозволяють автоматизувати ведення бухгалтерського обліку. Найпоширенішим продуктом є «1С: Бухгалтерия» – ним користуються багато підприємств (рис. 1).
Рис. 1. Рейтинг бухгалтерських програм
Звичайно, самі організації повинні дуже грамотно підходити до вибору інформаційних систем автоматизації бухгалтерського обліку. Вибір продукту, як правило, залежить від масштабу підприємства і його фінансових можливостей. У той же час існують міжнародні загальноприйняті стандарти, кожен розробник вкладає свою специфіку в розроблюваний програмний продукт. Звідси і складність процесу міграції з одного програмного забезпечення на інше; часті проблеми сумісності версій, а також відмінності в методиці роботи з тією чи іншою програмою.
На закінчення хотілося б відзначити, що потреби підприємств продовжують невпинно зростати разом з вимогами до професійної підготовки бухгалтера і відповідне технічне забезпечення стає все більш досконалим і доступним. Рішення ж проблем автоматизації є однією з першорядних завдань в процесах успішного ведення бухгалтерського обліку.