Остання редакція: 12-11-2018
Тези доповіді
Камеральна обробка результатів геодезичних вимірювань є однією з найважливішою частиною топографо-геодезичних та картографічних робіт при здійсненні землеустрою. Обробка геодезичних даних передбачає проведення високоточних обрахунків, які потребують сучасні програмні продукти. В Україні сьогодні використовується велика кількість програмних продуктів для розв’язання інженерно-геодезичних задач. Найбільшу перевагу фахівці надають програмам CREDO, Digital. Саме ці програмні комплекси в порівнянні з програмою Інвент-град є на сходинку вищими за рівнем якості, ефективності, надійності використання.
Група навчальних практик геодезичного спрямування передбачає виконання камеральної обробки інженерно-геодезичних даних польових робіт. Камеральна обробка польових вимірів вимагає від студентів кропіткої праці із розрахунків, зрівнювання, оформлення графічних планів. Для автоматизації процесу можливе запроваджується у начальний процес програмного комплексу “Засічка3.0” як інструментальне програмне забезпечення. Програмний комплекс “Засічка” v.3.0. створений викладачами ВСП “Рівненський коледж Національного університету біоресурсів і природокористування України”. Написаний на мові програмування Delphi.
Для даної версії програмного продукту було вибрано 23 інженерні геодезичні задачі. Перелік основних функціональних можливостей програмного комплексу “Засічка”: меню вибору задачі; доступ до обрахунку 23-х задач інженерної геодезії; робота та швидка передача ПВО до різної задачі програми; векторне відображення обрахованих задач; вимірювання відстаней на векторному зображенні; відображенні відстаней; відображення виміряних кутів; масштабування зображення; відкриття та збереження проектів програми; можливості різного друку; робота з текстом (копіювання, вставка, вирізання, тощо); швидкий доступ до стандартних програм Windows (провідник, калькулятор, блокнот, редактор растрових зображень); автоматичне формування звітів по обрахованій задачі; швидке виведення каталогу координат та робота з ним; швидке формування текстового звіту по задачі; експорт даних в AutoCAD; експорт даних в Digitals; експорт даних в TXT-документ; перетворення векторного зображення в растрове; експорт даних в Microsoft Word; експорт даних в Microsoft Excell.
Програма складається з електронних таблиць (відомостей), в які можуть вводитись як одноразові, так і багаторазові виміри з нескінченною кількістю полів (рядків) таблиці (рис. 1). За допомогою програмного продукту Image Editor розроблено 23 унікальні “іконки”, що відображають суть кожної задачі для полегшеного візуального вибору. Меню “Задачі” містить 23 інженерні задачі з геодезії (рис. 2).
У всіх вищенаведених задачах організовано безкінечне введення даних без перешкод, при використанні компоненту StringGrid в Delphi. Алгоритм розв’язку кожної задачі зберігається в окремому модулі, що полегшує роботу з програмою. Збереження даних відбувається при використання міжнародного формату обміну даних XML, що робить програму гнучкою у використанні проектів. При використанні обрахунків з контрольними вимірами, обчислюються середні квадратичні похибки (СКП) для кожної задачі. При введенні даних є можливість використовувати як тільки клавіатуру та і маніпулятор “мишу” з клавіатурою. Кожна обрана задача відображається в шапці закладки зверху під горизонтальною панеллю інструментів (рис.3).
Програмний комплекс “Засічка 3.0” являє собою ґрунтовну розробку. Комплекс є дієвим інструментом для набуття студентами навичок з проведення геодезичних розрахунків, обробітку матеріалів польових геодезичних зйомок, вирішення землевпорядних задач.
Рис.1. Інтерфейс програмного продукту “Засічка” версія 3
Рис.2. Меню “Задачі”
Рис.3. Панель інструментів “Проект”
Програма може використовуватись викладачами вузів, як ефективний засіб для проведення практичних занять з дисциплін, навчальних геодезичних практик, курсового та дипломного проектування, а також при здійсненні контролю знань та навичок.